KORTY ->> HISTORIA |

Sochaczewskie Towarzystwo Tenisowe

Sochaczewskie Towarzystwo Tenisowe

Historia kortów

W tej częsci informacji o kortach tenisowych chcielibysmy odtworzyc historie kortow tenisowych w Sochaczewie. Czeka nas bardzo trudne zadanie.Tak naprawdę nie ma żadnego źródła poświęconego naszym kortom. Na szczęscie mamy kontakt z osobami, ktore pamietaja poczatki tenisa ziemnego w naszym miescie. Będziemy chcieli odtworzyc historyczne turnieje, mecze tenisowe z innymi miastami, sylwetki zawodników, czyli to wszystko co stworzyło przez lata wspaniałą, przyjacielską atmosferę kortów przy ul.Warszawskiej. A oto krótka informacja o tenisie ziemnym w Sochaczewie, którą znalazłem na stronie internetowej klubu sportowego "Orkan" w Sochaczewie:

"Działalność sekcji rozpoczęła się od 1970 roku czyli od momentu oddania do użytku kortów ziemnych. Niestety nasi tenisiści nigdy oficjalnie nie zostali przyjęci do PZT (Polski Związek Tenisa). Dlaczego tak się stało? W latach 1978-79 czynione były próby zgłoszenia klubu do związku, przeszkoda był brak trenera. Nie oznacza to, że nie było chętnych do pracy na tym stanowisku, gdyż zgłaszali się szkoleniowcy z Warszawy. Jednak warunki finansowe jakie dyktowali były nie do przyjęcia przez Zarząd Klubu. Fachowcy ci żądali kwot kilkakrotnie wyższych niż trenerzy innych dyscyplin np.: rugby. Mimo tych trudności, na kortach doglądanych przez "szefa" Aleksandra WEBERA (który był społecznym opiekunem kortów) ruch trwał bez przerwy. Często dopiero zapadające ciemności "wyganiały" zawodników do domu. Pomimo rekreacyjnego jak już wspominałem charakteru tej dyscypliny kilku zawodników Orkana odniosło pewne sukcesy. Należeli do nich m. in. Sylwester Rożdżestwieński, Choroblewski, Kania, Mirosław Brodowski i inni. Pewną iskierką nadziei może być w 1998 roku przez Dariusza Miłkowskiego i Arkadiusza Karasia - Szkółka tenisowa dla dzieci. Czy wyrosną z nich mistrzowie "białego" sportu? Wszystko zależeć będzie od talentu i pracowitości, ale także, niestety od zasobności portfela rodziców (przede wszystkim)."

Bardzo krótka informacja, w której wspomniano o dwóch jakże ważnych osobach: Aleksandrze Weberze - osobie, która tak naprawdę stworzyła tenis w maszym miescie i wychowała wielu tenisistów-pasjonatów, oraz o Sylwestrze Rożdżestwieniskim - chyba najlepszym amatorskim zawodnikiem w historii naszych kortów. Niesamowicie ambitny gracz, znakomity technik, tenisista z prawdziwym charakterem bojownika.

Ostatnie lata tak naprawdę były bardzo dramatyczne. W 2002 roku owczesne własze miejskie zdecydowały przekształcić teren na którym znajdują się korty i następnie sprzedać go za grosze pod inwestycje ( hotel ?). Tenisisci postanowili walczyc o swoje prawa.Pisalismy protesty do urzedow, zamieszczalismy artykuly w prasie, tenis ziemny stal sie tematem nr 1 w Sochaczewie. Niestety wladza i radni miejscy byli bardzo uparci, teren zostal przeksztalcony. Na szczescie przyszly nowe wybory samorzadowe, nowe wladze przychylnie patrzyly na inicjatywe grupy osob pozytywnie zarazonych amatorskim sportem i rekreacja na swiezym powietrzu. W 2003 roku powstalo Sochaczewskie Towarzystwo Tenisowe i w tym samym roku wladze naszego miasta powierzyly nam opieke nad kortami tenisowymi w Sochaczewie. Szum i rozgłos jaki zrobilismy przy okazji walki o korty przyniósł bardzo pozytywne rezultaty. W tenisa w naszym miescie gra kilka razy wiecej osob niz 3, 4 lata temu. W sezonie tenisowym trwajacym od kwietnia do konca wrzesnia codziennie od rana do wieczora korty tętnią zyciem. Tenis ziemny przyciągnał mnóstwo młodzieży, mamy dwie szkółki tenisowe.Praktycznie w każdy weekend w sezonie tenisowym organizowany jest turniej.